Stor fest vid firande av Fotoklubben 100 år

Vi firade vår kära 100-åring med härlig middag på Grillska huset i Gamla stan den 28 april.  Ett 30-tal medlemmar och anhöriga fick lyssna till skön jazzmusik av Kjell Fernström med tema från många kända filmer. Ett bildspel visades också där vårt historiska arv i Fotoklubben presenterades på ett enormt fint och roligt sätt, med många gamla dokument och bilder.

Till vårt 100-års jubileum hade Bengt Forslund framställt en fantastisk bok som är ett historiskt dokument med de hundra mest kända svenska filmfotografer, med sammanställningar av deras produktioner ”100 svenska Filmfotografer” Boken delades ut till medlemmarna och kan också beställas via Fotoklubben.

Vi passade också på att ha årsmöte i samband med vårt firande och avtackade då vår ordförande Irene Sandström för ett entusiastiskt och bra arbete i styrelsen. Till ny ordförande i styrelsen valdes Lasse Pettersson och han välkomnades till uppgiften att föra klubbens arbete vidare.

  • 100 års fest

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bengt Forslunds historiska bok med sammanställning av 100 Filmfotografer i Sverige

/SLM