MINNESKVÄLL KRING PELLE LÖNNDAHL

Stockholms Dramatiska Högskola (f.d. DI) Valhallavägen 189

 onsdag 21 december (pelles födelsedag!) 18.30-21.30

Pelle lämnade oss den 20 juli i år efter ett långt och verksamt liv – han blev 86 år. Pelle tog ljud på 48 långfilmer 1944-64, han var studiochef på Radio Nord 1961- 62, han var ljudlärare på Filmskolan och Dramatiska Institutet under tre decennier, han var en aktiv pensionär och aktivist för ett svenskt filmmuseum m.m. Pelle var mycket omtyckt av många – Dig också väl?  Anmälan senast måndag den 19 december till goran.guner@athenafilm.se

PELLE LÖNNDAHL

En av våra medlemmar Pelle Lönndahl har gått ur tiden. Pelle var en person med stor humor som hade en förmåga att glädja andra med sina roliga infall och sin humor. Som ljudtekniker började Pelle 1944 hos Sandrew och och stannade där till 1960. Fortsättningen blev hos Jack Kotschack på Skeppet Bon Jour som låg på internationellt vatten och sände musik, reklam och nyheter. Där var Pelle chefstekniker och studiochef så länge det varade. Så startade Svenska Filminstitutet sin filmskola ute på Europa Film 1964, som 1970 övergick i Dramatiska Institutet där Pelle var huvudlärare för filmljud. Så startade DI sin Radiolinje där Pelle blev huvudlärare för radioproducenter. På slutet av karriären ansvarade Pelle för informationen på DI.   Pelle blev 86 år. 

Jan Lindeström ”Limpan